تفلون، سرامیک، آبکاری آلومینیوم… اگر قصد خرید یک ظرف نچسب جدید را دارید احتمالاً بین این عناوین جورواجور سردرگم شده اید. تنوع ظروف پخت و پز به قدری زیاد شده که سخت می توان متوجه شد هر کدام به درد پخت چه نوع غذایی می خورند و کدام از بقیه بی خطر است. در ادامه به همه ی زیر و بم ظروف نچسب خواهیم پرداخت و با انواع آن ها و ویژگی هایشان آشنا خواهیم شد.

بدنه ی ظروف نچسب ممکن است از مواد مختلفی مثل آلومینیوم، استیل ضدزنگ یا سرامیک ساخته شود اما چیزی که آن ها را نچسب می کند، روکشی است که روی این ظروف اضافه می شود. به همین خاطر هم هست که ظروف نچسب دوام ظروف سنتی را ندارند چون این روکش می تواند خراشیده یا پاک شود. این روکش به شکل رنگ، در یک تا پنچ لایه روی ظروف اسپری می شود.

به همین دلیل هم هست که ظروف نچسب به مروز زمان خراب می شوند چون روکش آن ها از بین می رود.

انواع ظروف نچسب:

ظروف تفلون

از گذشته بیشتر ظروف نچسب را با ماده ی پلی تترا فلورو اتیلن (PTFE) که با نام تفلون هم شناخته می شود روکش کرده اند. ظروف تفلون گرچه کاملاً نچسب هستند اما مضراتی هم دارند.

ظروفی که با ماده ی PTFE روکش می شوند در حرارت بالای ۲۶۰ درجه ی سانتیگراد گازهای سمی از خود متصاد می کنند که این اتفاق به راحتی ممکن است رخ دهد، به خصوص اگر ظرف را خالی یا تنها با مختصر ماده ی غذایی ای درونش حرارت دهید. ظروف نچسب را باید همیشه با روغن و نه خالی از قبل حرارت داد چون روغن از دمای زیر ۲۶۰ درجه ی سانتیگراد شروع به دود کردن می کند. طبق تحقیقات، ظروف تفلون اگر بیش از حد داغ شوند می توانند باعث «آنفولانزای تفلونی» (Teflon flu) یا مسمومیت در فرد شوند که علائمی مثل تب، لرز، گلودرد و ضعف دارد.

تحقیقات همچنین از وجود ارتباط میان پرفلوئورواکتانوئیک اسید (PFOA)، یکی از موادی که در ساخت تفلون به کار می رود و مشکلات متعددی از جمله اختلالات تیروئیدی، بیماری های مزمن کلیوی، بیماری های کبدی، سرطان بیضه، ناباروری و پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد حکایت دارد.

ظروف سرامیکی

ظروف نچسب سرامیکی در سال های اخیر بسیار رایج شده اند.

روکش سرامیکی را کم خطرتر از روکش تفلون می دانند چون هیچ ماده ی شیمیایی سمی ای مثل PFOA در آن وجود ندارد و در دماهای بالا هم گازهای سمی از آن متصاعد نمی شود. با این حال، ظروف سرامیکی دوام ظروف تفلون را ندارند و آسیب پذیری بیشتری در مقایسه با آن ها دارند.

ظروف آبکاری آلومینیوم

ظروف آبکاری آلومینیومی هم بسیار زیاد شده اند، گرچه آبکاری آلومینیوم، به لحاظ فنی، یک روکش نچسب محسوب نمی شود. در فرآیند آبکاری، یک لایه آلومینیوم اکسید به شکلی محکم تر و تیره تر از آنچه در ظروف آلومینیومی وجود دارد روی ظرف اضافه می شود. با این کار سطح ظرف کمی مستحکم تر و واکنش ناپذیر (آلومینیوم روکش نشده می تواند با مواد غذایی اسیدی واکنش دهد و مزه ای فلزی به غذا دهد) می شود و ظاهر مناسبی پیدا می کند، اما نچسب نمی شود و برای طبخ هر نوع غذایی مناسب نیست.

گرچه طبخ غذا با ظروف آلومینیومی با خطراتی همراه است، اما ظروف آبکاری آلومینیوم را به طور کلی بی خطر می دانند چون تمام آن روکش شده و این روکش هم واکنشی که آلومینیوم معمول با اسید می دهد را ندارد. البته ظروف استیل ضدزنگ بهتر از ظروف آبکاری آلومینیوم هستند چون روکش آبکاری آلومینیوم به مرور و با هر بار استفاده از بین می رود اما ظروفی که روکش آن ها از جنس استیل ضدزنگ است دوام بسیار بیشتری دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *